A világ különböző lápos tájain a különleges alkalmazkodó képességüknek köszönhetően kifejlődött néhány csodálatos növény, melyek a talajból nyert táplálékukat sajátos módon egészítik ki.
Valamennyi növényi élet elengedhetetlen feltétele a nitrogén, a húsevő növények olyan helyeken tenyésznek (lápos mocsaras területek) ahol a nitrogénhiány arra kényszeríti őket, hogy különböző technikákkal elfogják a rovarokat és kinyerjék belőlük a szükséges tápanyagokat.
Szemet gyönyörködtető az így kifejlődött növények sokszínűsége, változatossága. Napjainkban a legtöbb növény védett az eredeti élőhelyén ezért kizárólag szaporított példányokat vásároljunk, ezzel is elősegítve fennmaradásukat.
Ha sikerül beszereznünk egy-egy húsevő növényt rögtön felvetődik a kérdés -
"Ha tényleg húsevő akkor megeszi a párizsit is ?"
A válasz : nem, illetve nem szabad ilyen dolgokkal etetni, ugyanis a tartósítószer és a hasonló dolgok károsíthatják a növényeket. Ha etetni akarjuk őket kizárólag élő kistermetű rovarokat -légy, muslica, stb. fogjunk nekik és helyezzük egy csipesszel a csapóba vagy a kancsóba. Vénusz légycsapó esetén, miután a csapó újra kinyílt a maradékot óvatosan csipesszel el kell távolítani. (A természetben a szél elvégzi ezt a munkát.)
A következő gyakori kérdés -
"Mindenképpen megkell fognom azokat a rovarokat ?"
A válasz : nem, a növények a vegetációs időszakban (tavasztól őszig) nyugodtan lehetnek az ablakpárkányon és így egyrészt megfogják maguknak a "szükséges betevőt" másrészt ha nem kapnak rovart (mert olyan helyen tartjuk őket - szobában vagy terráriumban) az ültető közeg természetes bomlása során keletkező tápanyagok elegendők a növény számára.
A másik fontos kérdés ami ilyenkor felmerül -
"Ha tápoldatot adok neki nem nő nagyobbra ?"
A válasz : nem, és egyáltalán nem szabad tápoldatozni ezeket a növényeket, mert gyökérkárosodást, levéltorzulást idéz elő, és valószínűleg a növény el is pusztul. Tehát néhány speciális esettõl eltekintve, soha ne adjunk húsevő növénynek tápoldatot! |