Az óriásfák és a turisták völgye
Írta: William Least Heat-Moon Fényképezte: Phil Schermeister
A világ egyik legtöbb látogatót vonzó nemzeti parkja – a hatalmas mamutfenyők hona – ezúttal kevésbé ismert, különleges csodáit tárja föl.
[az italautomata]
A kaliforniai Merced folyó felső folyásának mély völgyében, Yosemite Village közepén áll egy italautomata. Az elején virító poszter ütéshez készülődő golfjátékost ábrázol. FEDEZZE FÖL A SAJÁT YOSEMITEJÉT! – hirdeti a nagybetűs felirat. És bár Scott Gediman erdőőr tudatta velem, hogy „a nemzeti parkok nem szórakozásra valók”, a Yosemite területén mégis van golfpálya és műjég, hódeszkáspálya és öt sífelvonó, továbbá kutyapanzió és több sportkocsma, ahol kivetítős tévét nézhet a kedves vendég. Emellett minden évben korhű, kosztümös angol karácsonyi vacsoraünnepet is rendeznek itt.
Megpróbáltam közelebbről szemügyre venni az italautomatát, a tömeg azonban elsodort. Mobilok, MP3-lejátszók és személyhívók mindenütt. Pelenkászacskókkal teleaggatott babakocsikat kerülgettem, az autók ablakából videókamerák szegeződtek rám, egy tandem utánfutóján pedig két, patkány méretű kutyuska csaholt. A fagylaltozó, csipszet majszoló tömegben csak elvétve tűnt föl egy-egy bakancs a divatos papucsok között, és spagettipántos „topot” is jóval többet láttam, mint flanelinget. Hirtelen holmi plázában éreztem magam, s nem egy természeti csodáiról és 1300 kilométernyi turistaútjáról híres völgyben.
Az italt kínáló gép szomszédságában két hotel ajánlotta szolgáltatásait, majd egy hatalmas üzlet következett, aztán a fogda, a posta, egy bankautomata, a 2000 férőhelyes parkoló s végül 300 kilométernyi aszfaltút. Annak a Yosemitenek, amelyet én szerettem volna fölfedezni, valahol máshol kellett lennie – térben és időben egyaránt.
[pillangók]
Oly mélyen rejlik a Sierra Nevada belsejében ez a völgy, hogy fehér ember csak 1851-ben vetődött el ide. A környék három kereskedelmi állomását üzemeltető James Savage és fegyveres csapata, a Mariposa Batallion arra akarta – fenyegetéssel vagy erőszakkal – rávenni a völgy őslakóit, hogy hódoljanak be az aranyásóknak meg a telepeseknek. Az első éjjel Savage emberei a Bridalveil-rét közelében táboroztak. Másnap reggelre az ahvahnícsí (mivók) indiánok eltűntek. Egyetlen öregasszony maradt csupán, aki annyit mondott: „túl öreg vagyok a sziklamászáshoz”. Miután azt sem árulta el, hogy a népe hová ment, Savage fölgyújtatta az indiánok háncskunyhóit és élelmiszer-tárolóit.
S ezzel megkezdődött az őslakosok erőszakos, kíméletlen elűzése, amely alig két év múlva be is fejeződött. A környékbeli beszélő nevek közül – spanyolul a mariposa „pillangót”, a merced „kegyelmet” jelent – talán a völgy indián neve tükrözi leghívebben a történelmi valóságot. A Yosemite (ejtsd: joszemiti) sokak szerint a yo’hem-iteh („ezek gyilkosok”) eltorzult változata lehet. |